Կոտորակների կրճատումը
Կոտորակներ
Կոտորակների բաժանումը
Կոտորակները ընդհանուր հայտարարի բերելը/ մաս 1
1. Թվերը պարզ արտադրիչների վերլուծելով՝ գտեք նրանց ամենամեծ ընդհանուր բաժանարարը։
6|2 և 10|2 (6,10)=2×1=2
3|3 5|5
1 1
8|2 և 11|11 (11,8)=1
4|2 1
2|2
1
26|2 և 6|2
13|13 3|3
1 1
35|5 15|3
7|7 5|5
1 1
2. Թվերը պարզ արտադրիչների վերլուծելով՝ գտեք նրանց ամենափոքր ընդհանուր բազմապատիկը։
15|3 45|3 [15,45]=3x3x5=45
5|5 15|3
1 5|5
1
9|3 51|3 [9,51]=3x3x17=153
3|3 17|17
1 1
24|2 և 42|2 [24,42]=2x2x3x7=84
12|2 21|3
6|2 7|7
3|3
1 1
62|2 [62,34]=2x2x17=68
31|31
1 և 34|2
17|17
1
3. Հաշվել քառակուսու մակերեսը,եթե կողմը հավասար է 7սմ:
S=7×7=49
4.Ուղղանկյունանիստի չափումներն են 5սմ, 10սմ և 8սմ:Հաշվել ծավալը:
5x10x8=400
5.Խորհանարդի կողմը 5սմ է ,հաշվել ծավալը և մակերևույթի մակերեսը:
V=5x5x5=125 S=5×5=25
6.Ծաղկեփնջում 50 հատ կարմիր ու սպիտակ վարդեր կան,ընդ որում կարմիր վարդերտ 4 անգամ շատ են սպիտակ վարդերից:Քանի սպիտակ և քանի կարմիր վարդ կա ծաղկեփնջում: 50:5=10 50-10=40
7. Տրված թվերից որոնք են բաժանվում 3-ի:
234,111,701,497,200,39,1017,5820,190,3512,822
Կրկնում ենք ենք անցածը
- 2կմ34մ = 2034 մ
- 5մ7դմ12սմ=582 սմ
- 6սմ17մմ= 77մմ
- 12մ 9դմ= 1290 սմ
- 8 կմ42մ34սմ=100454 սմ
- 70դմ 5սմ = 75 սմ
- 300սմ = 3 մ
- Գտիր 7-ի կրկնապատիկը։ 7×2=14
- Գտիր 6-ի եռապատիկը։ 6×3=18
- Գտիր 8-ի քառապատիկը։ 8×4=32
- Նշված թվերից ,որոնք են բաժանվում 3-ի՝
21, 83, 61, 178, 318,562,912,811, 477
21,318,912,477
- Նշված թվերից ,որոնք են բաժանվում 4-ի՝
200, 567, 34,208,728,1040,832
200,208,728,1040,832
- Բանվորը 8 ժ աշխատելու համար ստանում է 2800դրամ։ Քանի՞ դրամ կստանա բանվորը 12ժամ աշխատելու համար։ 2800:8=350 350×12=4200
- Հաշվել ուղղանկյան մակերեսը և պարագիծը ,եթե նրա չափումներն են՝ 15սմ և 6սմ: P=(15+6)x2=42 S= 15×6=90
Ուղղանկյունանիստի մակերևույթի մակերես և ծավալ
Փաթեթ 2
1․Հաշվեք ուղղանկյունանիստի մակերևույթի մակերեսն ու ծավալը, եթե նրա չափումներն են՝ 2 սմ, 9 սմ, 11 սմ։ V=2x9x11=198 S= 2x2x9+2x9x11+2x11x2=278
2․Հաշվեք ուղղանկյունանիստի մակերևույթի մակերեսն ու ծավալը, եթե նրա չափումներն են՝ 5 դմ, 7 դմ, 8 դմ։ V=5x8x7=280 S= 2x5x7+2x5x8+2x8x7=222
3․Հաշվեք ուղղանկյունանիստի մակերևույթի մակերեսն ու ծավալը, եթե նրա չափումներն են՝ 6 սմ, 12 սմ, 10 սմ։ V=6x10x12=720 S= 2x6x12+2x12x10+2x6x10=504
4․Հաշվեք ուղղանկյունանիստի մակերևույթի մակերեսն ու ծավալը, եթե նրա չափումներն են՝ 13 սմ, 15 սմ, 10 սմ։V=13x10x15=2025 S=2x13x15+2x13x10+2x15x10=950
5․Հաշվեք ուղղանկյունանիստի մակերևույթի մակերեսն ու ծավալը, եթե նրա չափումներն են՝
11 սմ, 12 սմ, 10 սմ։ V=11x12x10=1320 S=2x12x10+2x12x11+2x11x10=724
6․ Հաշվեք ուղղանկյունանիստի մակերևույթի մակերեսն ու ծավալը, եթե նրա չափումներն են՝
3 դմ, 20 սմ, 10 սմ։V=3x20x10=600 S=2x3x20+2x10x20+2x10x3=580
7․ Հաշվեք ուղղանկյունանիստի մակերևույթի մակերեսն ու ծավալը, եթե նրա չափումներն են՝
11 սմ, 12 սմ, 14 սմ։V=11x12x14=1848 S=2x11x12+2x11x14+2x14x12=908
8․ Հաշվեք ուղղանկյունանիստի մակերևույթի մակերեսն ու ծավալը, եթե նրա չափումներն են՝
15 սմ, 16 սմ, 17սմ։ V= 15x16x17=4080 S= 2x15x16+2x15x17+2x16x17=1534
9․ Հաշվեք ուղղանկյունանիստի մակերևույթի մակերեսն ու ծավալը, եթե նրա չափումներն են՝
10 սմ, 12 սմ, 14 սմ։ V=10x12x14=1680 S= 2x10x12+2x12x14+2x10x14=856
10․ Սիրելի սովորողներ, այժմ ինքներդ կազմեք նմանատիպ խնդիրներ։
ռաջադրանքներ
- Հաշվեք 12 սմ կող ունեցող խորանադի ծավալն ու մակերևույթի մակերեսը։ V=12x12x12=1728sm3 S=12×12=144 144×6=864sm3
- Հաշվեք 14 դմ կող ունեցող խորանադի ծավալն ու մակերևույթի մակերեսը։ V=14x14x14=2744dm3 S=14×14=196dm3 6×196=1176dm3
- Հաշվեք 16 դմ կող ունեցող խորանադի ծավալն ու մակերևույթի մակերեսը։ V=16x16x16=4096dm3 S= 16×16=256dm3 6×256=1536dm3
- Հաշվեք 18 սմ կող ունեցող խորանադի ծավալն ու մակերևույթի մակերեսը: V=18x18x18=5832sm3 S=18×18=324sm3 324×6=1944sm3
- Հաշվեք 27 սմ կող ունեցող խորանադի ծավալն ու մակերևույթի մակերեսը: V=27x27x27=19683sm3 S=27×27=729sm3 6×729=4374sm3
- Հաշվեք 26 սմ կող ունեցող խորանադի ծավալն ու մակերևույթի մակերեսը: V=26x26x26=17576sm3 S=26×26=676sm3 6×676=4056sm3
- Հաշվեք 13 սմ կող ունեցող խորանադի ծավալն ու մակերևույթի մակերեսը: V=13x13x13=2174sm3 S=13×13=169sm3 6×169=1014sm3
- Հաշվեք 23մ կող ունեցող խորանադի ծավալն ու մակե րևույթի մակերեսը: V=23x23x23=12167m3 S=23×23=529m3 529×6=3174
- Հաշվեք 28սմ կող ունեցող խորանադի ծավալն ու մակերևույթի մակերեսը: V=28x28x28=21952sm3 S=28×28=784sm3 6×784=4704sm3
- Հաշվեք 25մ կող ունեցող խորանադի ծավալն ու մակերևույթի մակերեսը:V=25x25x25=15625m3 S=25×25=625m3 6×625=3750m3
- Հաշվեք 19 սմ կող ունեցող խորանադի ծավալն ու մակերևույթի մակերեսը։V=19x19x19=6859sm3 S=19×19=361sm3 6×361=2166sm3
- Հաշվեք 15 մմ կող ունեցող խորանադի ծավալն ու մակերևույթի մակերեսը։V=15x15x15=3375mm3 S= 15×15=225mm3 6×225=1350mm3
- Հաշվեք 4 դմ կող ունեցող խորանադի ծավալն ու մակերևույթի մակերեսը։ V=4x4x4x=64dm3 S= 4×4=16dm3 6×16=96dm3
- Հաշվեք 21 սմ կող ունեցող խորանադի ծավալն ու մակերևույթի մակերեսը։V=21x21x21=9261sm3 S=21×21=441sm3 6×441=2646sm3
- Հաշվեք 11 դմ կող ունեցող խորանադի ծավալն ու մակերևույթի մակերեսը։V=11x11x11=1331dm3 S=11×11=121dm3 6×121=726dm3
- Հաշվեք 14 մմ կող ունեցող խորանադի ծավալն ու մակերևույթի մակերեսը։V=14x14x14=2744mm3 S=14×14=196mm3 6×196=1176mm3
- Հաշվեք 31 սմ կող ունեցող խորանադի ծավալն ու մակերևույթի մակերեսը։V=31x31x31=29731sm3 S=31×31=961sm3 961×6=5766sm3
- Հաշվեք 1 դմ կող ունեցող խորանադի ծավալն ու մակերևույթի մակերեսը։V=1x1x1=1dm3 S= 1×1=1dm3 6×1=6dm3
- Հաշվեք 9 մմ կող ունեցող խորանադի ծավալն ու մակերևույթի մակերեսը։ V=9x9x9=729mm3 S=9×9=81mm3 6×81=486mm3
- Գործնական աշխատանք․Պատրաստեք խորանար, հաշվեք այդ խորանադի ծավալն ու մակերևույթի մակերեսը։
Պարագիծ և մակերես․ փաթեթ 1
Դասարանական և տնային առաջադրանքներ
Օրվա գործունեություն․
- Գտի՛ր քառակուսու մակերեսը և պարագիծը՝ իմանալով, որ նրա կողմի երկարությունը 9 սմ է։
9×4=36 9×9=81
- Քառակուսու պարագիծը 24 սմ է։ Գտի՛ր քառակուսու կողմը։ 24:4=6
- Քառակուսու մակերեսը 25 քառակաուսի մետր է։ Գտի՛ր քառակուսու կողմը։ 25: 25:5=5
- Հաշվի՛ր 16 սմ և 12 սմ կողմերով ուղղանկյան պարագիծն ու մակերեսը: P=(16+12)x2=56 S=16×12=192
- Հաշվիր ուղղանկյան պարագիծը, եթե հայտնի է, որ նրա լայնության և երկարության գումարը 36 սմ է։ 36+36=72 72:4=18 (18+18)x2=72
- Հաշվիր ուղղանկյան պարագիծը, եթե հայտնի է, որ նրա լայնության և երկարության գումարը 12 դմ է։ 12+12=24 24:4=6 (6+6)x2=24
- Ուղղանկյան լայնությունը 10 դմ է, իսկ երկարությունը 2 դմ-ով մեծ է լայնությունից։ Գտնել ուղղանկյան պարագիծը և մակերեսը։ 10+2=12 P=(10+12)x2=64 S=10×12=120
- Հաշվի՛ր 13 սմ, 14 սմ և 15 սմ կողմերով եռանկյան պարագիծը։ 13+14+15=42սմ
- Հաշվի՛ր 25 դմ, 24 դմ, 26 դմ և 27 դմ կողմերով քառանկյան պարագիծը։ 25+24+26+27=102սմ